Vymáčkněte z marketingového rozpočtu až o 15 % více

Vymáčkněte z marketingového rozpočtu až o 15 % více

Jak uspořit 15 % rozpočtu a zachovat přitom obrat eshopu

 

Econea díky multikanálové atribuční analýze ušetřila 15 % marketingového rozpočtu, přičemž celkový obrat eshopu zůstal zachován. Přečtěte si, jak snadné je využít atribuční analýzu k úsporám v marketingových rozpočtech či ke zvýšení prodejů. Nebo si zarezervujte demo a zjistěte jak vaše kampaně mohou vydělávat více.

 

Definice pojmů

Existuje mnoho metrik, které se používají k vyhodnocování efektivity marketingových kampaní. Tato case study se zaměřuje na ROMI a mROMI. Pojďme se podívat, jak se počítají. 

 

ROMI = Return On Marketing Investment 

ROMI ukazuje návratnost marketingových investic bez ohledu na náklady prodaného zboží. Její krása je v jednoduchosti - pokud je ROMI negativní, kampaň je ztrátová.

Výpočet: (Prodeje - Marketingové investice) / Marketingové investice

  

mROMI = Margin Return On Marketing Investment 

mROMI je pro eshopy vhodnější, protože bere v úvahu nejen marketingové investice, ale i náklady prodaného zboží. Marketéři tak mohou měřit a optimalizovat zisk na úrovní jednotlivých kampaní. 

Výpočet: (Prodeje - Marketingové investice - Náklady prodaného zboží) / Marketingové investice

 

Pozadí

Econea je český eshop zaměřující se na ekologické produkty pro domácnost. Svou nabídkou a skvělým servisem si rychle získala přízeň zákazníků a stala se lídrem ve své kategorii. Postupem času se však dostala do fáze, kdy se organický růst začal vyčerpávat. Bylo nutné začít přistupovat k marketingu systematičtěji a dělat rozhodnutí na základě pokročilých datových analýz.

Jako partnera k zajištění multikanálové atribuce a datové integrace si Econea vybrala ROIVENUE. Nezbytnou podmínkou totiž byla schopnost zahrnout do atribučních modelů také data z interního objednávkového systému, aby mohly být kampaně optimalizovány vůči zisku.

 

Analýza

Během několika málo dní naše multikanálová atribuční analýza používající metodologii Markov First Order odhalila, že nejsilnější kanál z pohledu reklamních investic -Facebook Ads- vykazuje negativní ROMI.  

Marketéři v Econee doteď pracovali s last-klikovou atribucí a neměli tedy data ohledně skutečného přínosu jednotlivých kanálů. Vycházeli z předpokladu, že díky Facebook Ads se o nabídkách dozví potenciální uživatelé, kteří poté konvertují prostřednictvím jiných kanálů.  

 

Nyní měli k dispozici tvrdá data, která jasně ukazovala, že kanál Facebook Ads je přeinvestován.

ROMI icomparison in Markov 1st order and last-touch attribution model

Porovnání ROMI v atribučním modelu Markov First Order versus Last Klik

 

Optimalizace investic v kanále Facebook Ads 

1. Marketingové investice v kanále Facebook Ads byly v týdnech 26-29 zredukovány Reducing marketing investment in Facebook Ads channel

2. Dle očekávání byl dopad na celkové prodeje marginálníOverall revenue stable following budget cut

3. Výsledkem byla změna negativního ROMI na pozitivní.ROMI turning positive following budget adjustments

Kanál Facebook Ads okamžitě přestal být prodělečný. Úspory v marketingovém rozpočtu neměly vliv na celkové prodeje, které se udržely na stejné úrovni. 

 

Další příležitost k optimalizaci

Díky tomu, že Econea na ROIVENUE napojila také interní objednávkový systém, mohla začít optimalizovat kampaně vůči zisku (tzv. mROMI). 

Z pohledu ziskovosti zaujalo naši pozornost Criteo. Multikanálová atribuční analýza odhalila, že mROMI kanálu Criteo je -0,4. To znamená, že každá investovaná stokoruna vygenerovala ztrátu 40 Kč.

The comparison of mROMI in Markov 1st order vs. last-touch attribution

Porovnání mROMI v atribučním modelu Markov First Order versus Last Klik

 

Remarketingové platformy jako Criteo typicky stojí na konci konverzní cesty a proto se očekává, že budou velmi profitabilní. Econea i v tomto kanále snížila investice a ziskovost kampaní v kanále Criteo se ihned přehoupla do pozitivních hodnot.

Marketing profit from Criteo turning positive

Kanál Criteo se stává po snížení investic profitabilní

 

Závěr

Econea díky multikanálové atribuční analýze uspořila 15% marketingového rozpočtu bez negativního dopadu na celkové prodeje eshopu. Profitabilita marketingových investic vzrostla o pěkných 40% (z 1,6 na 2,3).

Overall business mROMI is growing

econea CMO a spoluzakladatel

“ Spolupráce s Roivenue je pro nás velkým krokem kupředu. Vidíme, že práce, kterou investujeme do vyhodnocování marketingových aktivit na základě pokročilých datových analýz, se vyplácí.

Martin Mates, CMO a spoluzakladatel, Econea 

 

 

Chcete také ušetřit část marketingového rozpočtu a přitom neohrozit obrat?

Rádi vám ukážeme, jak multikanálová atribuční analýza pomůže ušetřit část marketingového  rozpočtu i vašemu eshopu. Nebo jak se stávajícím rozpočtem navýšíte prodeje. Vyžádejte si bezplatné demo ROIVENUE a vymáčkněte ze svého marketingového rozpočtu více.

 

Chci Demo Zdarma